نقش مشاور در رويكرد مشاوره خانوادگي:

نقش مشاور در رويكرد مشاوره خانوادگي:

در رويكرد به مشاوره خانوادگي ، مشاوره نقش تسهيل كننده و راهبر را ايفا مي كند. او درفرايند مشاوره و روابط متمايل ميان افراد خانواده همكاري مشاركتي كلي دارد. مشاور هيچ گونه مسئوليتي به عهده نمي گيرد و بايد دقت نمايد كه در واكنش هاي مشاركت كننده ها و گفته هايشان دخل وتصرف يا  مداخله اي نكند. البته مشاور با توجه دقيق و نكته سنجانه به برخورها، تعاملات و پاسخ هاي (يا سكوت) هر يك از اعضاي خانواده مي تواند در جاهايي خاص پادرمياني كند مثلا مي تواند جويا شود ايا پيام ها و روش و درست هستند يا شخصي خاص در ارتباط با موضوعی معین چه احساسی دارد. بدین ترتیب هر شخص محال ارتباط متقابل یا انجام اصلاحاتی را می یابد . برای مثال ، مشاورمی تواند صحبت بین دو نفر یا در صورتی که یکی درباره فکر یا احساس نفر دیگر جمله ای بیان می کند قطع کند و از شخص دوم بپرسد آیا صحبت فرد نخست صحیح است و او در آن لحظه واقعا چه احساسی دارد؟

به طور خلاصه ، مشاوره هایی پادرمیانی می کند که تعادلی در موفیت به وجود آورد یا همه را به صداقت و روراستی دعوت کند و به آنان بگوید مسئولیت اعمال و احساسشان را بپذیرد مشاور همچنین در بعضی مواقع انانی را که خاموش هستند به صحبت کردن دعوت می کند یا از دیگران می خواهد به صحبت های او گوش دهند تجزیه و تحلیل تعامل کنونی اعضای خانواده در موقعیت مشاور به خانواده کمک می کند آزردگی ها و مشکلات گذشته خویش را درک کنند. شناخت اینکه  چه الگوهایی دردسر ایجاد می کرده است نیز به اعضای خانواده کمک می کند افراد خانواده پس از کسب نجربه کافی برای رو راست بودن و صداقت داشتن می توانند نوع ارتباط خود را تغییر دهند و زمینه رشد  فراهم خواهد شد.

بدین ترتیب ، خانواده بهتر می تواند به بحث ها و گفتگوها ادامه دهد، به آگاهی های جدیدی دست پیدا می کند و تغییرات ضروری را به وجود می آورد.

 

 

برای دیدن لیست تمام مطالب مربوط به این نوشته و فنون مشاوره می توانید اینجا کلیک کنید 

 

Related posts:

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *